Grobla Marina Barrage w SIngapurze


Na Singapur rocznie spada ok 250 cm deszczu rocznie co powoduje że kontrola przeciwpowodziowa i zapewnienie wody pitnej staje się dużym problemem. Rozwiązaniem tego problemu jest elegancka nie wysoka tama znana jako Marina Barrage, jest jednym z 15 zbiorników retencyjnych ale pierwszym znajdującym się w centrum miasta. Stworzona przez ministra Mentor Lee Kuan Yew prawie dwie dekady temu, tama stwarza słodkowodny zbiornik zwiększając ilość dostępnej wody pitnej dzięki czemu zmniejszono zależność od importu tego surowca. Razem z dwoma nowymi zbiornikami zwiększył on tereny zlewni Singapuru z połowy do dwóch trzecich gruntów.
Grobla jest częścią kompleksowego systemu kontroli przeciwpowodziowej zmniejszającego zalewanie nisko położonych gęsto zabudowanych części miasta. Podczas ulewnych deszczy seria dziewięciu bram aktywuje się spuszczając nadmiar wody do morza gdy fale są niskie. Gdy fale są wysoko gigantyczne pompy wypompują ją w tępię jednego basenu olimpijskiego na minutę.

Dzięki stałej całorocznej kontroli poziomu wody zbiorniki te stały się idealnym miejscem dla wszelkiego rodzaju aktywności rekreacyjnych taki jak: żaglowanie, windsurfing, kayaking itp. Marina Barrage stała się również atrakcją samą w sobie przyciągając gości z całego świata do odwiedzenia wystaw a zielony dach ma popularyzować puszczanie latawców, piknikowanie i podziwianie widoków zatoki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s