Polski Pawilon na Venice Biennale


Kurator Michał Libera we współpracy z artystką Katarzyną Krakowiak, inżynierem dźwięku Rafałem Meinzem i inżynierem akustycznym Andrzejem Klosakiem zaprojektowali polski pawilon który otrzymał wyróżnienie na Venice Biennale. Na wystawie architektura jest przybliżona z perspektywy dźwięku który jest zależny od materiałów wykorzystanych do budowy każdej przestrzeni. Ściany, podłogi i sufity nie są traktowane jako elementy fizyczne które organizują przestrzeń ale jako akustyczne komponenty które kontrolują jakość i amplitudę naturalnych odgłosów. Dźwięko chłonny przedsionek wejścia dźwiękowo usuwa odwiedzających od zewnętrznego otoczenia i tworzy czystą  akustycznie podstawę na której można budować kolejne dźwiękowe odczucia. Starannie zaprojektowana seria pustych pomieszczeń , prowadzi po przez dźwięki instalacji wentylacyjnych na dachu oprócz utrzymania komfortowej temperatury wnętrza również wyłapują dźwięki otoczenia  z ogrodów i sąsiedztwa pawilonów i bezpośrednio kierują je do wnętrza. Bardzo wysoki współczynnik pogłosu w pomieszczeniach sprawia że prowadzenie konwersacji staje się bardzo trudne, słowa się rozmywają w jeden bliżej nieokreślony szum. Zakrzywione ściany tworzą coś w rodzaju placu zabaw dla odgłosów i razem z 50 głośnikami umieszczonymi wokół pięter prezentują dźwięki otoczenia pozwalając na doświadczenie architektury jako dźwięku.

Reklamy

5 Comments

 1. hm, cieszy tez jakosc betonu wykorzystanego na scianach. material surowy i piekny. nastepne bienale i powinnam pojechac. jaki pawilon wygral?

  Odpowiedz

 2. Redaktorowi wszystko się pomieszało co nie świadczy o najlepiej o jego kompetencjach. W kategorii „pawilon narodowy” wygrał projekt japoński „Home-for-All” (!). Wróżniony rzeczywiście został pawilon polski, rosyjski i amerykański. Wszystko na ten temat jest w internecie a źródło tutaj: http://www.labiennale.org/en/architecture/news/29-08.html. Informacje są dostępne od środy. Naprawdę nietrudno jest to sprawdzić i nie pisać byle czego.

  Odpowiedz

 3. wyróżnienie dostali Polacy? to bardzo milo słyszeć, sam jestem architektem.
  dziękuję Dominik za link do pawilonów ktore zostały wyróżnione, z ciekawością spojrze

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s