Szklany dom w Holandii


dezeen_Glass-Farm-by-MVRDV_ss_3

Pamiętacie wizje szklanych domów w „Przedwiośniu” dzisiaj opisze projekt który myślę że może być uważany za jej spełnienie. Sklep i obiekt biurowy zaprojektowany przez holenderską firmę MVRDV stara się udawać budynek ze starej farmy ale jego ściany i dach są wykonane ze szkła. Budynek jest zlokalizowany na rynku małe holenderskiego miasteczka Schijndel w którym dorastał partner MVRDV Winy Maas. Miasto doznało poważnych uszkodzeń podczas II Wojny Światowej i Maas bardzo dynamicznie walczył od lat 80 o zagospodarowanie miejsca pomiędzy kościołem i ratuszem miejskim. Po 3o latach i 6 nieudanych próbach architekt i władze lokalne zgodziły się na budowę tradycyjnego budynku w granicach określonym przez urbanistów. MVRDV przeinterpretowało tą przestrzeń i wizję wykorzystując szkło na które następnie nałożono fotografie tradycyjne lokalnej farmy wykonane przez artystę Frank van der Salm. Kolekcja zdjęć została dzięki specjalnej technice  nadrukowana bezpośrednio na szkle, dzięki czemu powstała iluzja ceglanych ścian i dachu krytego strzechą. Budynek jest większy niż prawdziwe zabudowania na farmie, wygląda jak by miał dwa piętra ale w rzeczywistości ma trzy, drzwi widoczne na jednym ze zdjęci mierzą około czterech metrów wysokości. Prawdziwe okna i drzwi nie pokrywają się też z tymi wydrukowanymi, wejście wygląda jak przejście przez ceglaną ścianę a okna wyglądają jak półprzezroczyste plamy. Szklany dom mieści w sobie sklepy, restauracje, biura i ośrodek zdrowia.

 

Reklamy

2 Comments

  1. Niesamowity! Właśnie wróciłam z Hol ale niestety na ten dom nie wpadłam, nie było po drodze 🙂 I idea i wykonanie strasznie mi się podoba.Nie przypadkiem Holandia jest kolebką świeżości w architekturze. Przecież to Holendrzy są winni wielkim przeszkleniom, które nieśmiało pojawiają się i u nas. Taki koktajl protestanckiego dążenia do transparencji i liberalnej fantazji daje fantastyczne efekty!

    Odpowiedz

  2. A ja myślałam, że takie rzeczy tylko w książkach. A swoją drogą, ciekawe jak bardzo wytrzymałe jest to szkło. No bo jakby nie patrzeć to mimo wszystko dość delikatny kruszec.

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s