Nowe centrum przesiadkowe w San Francisco


db_transbaytransit_01

Od samego początku system transportu San Francisco zapewnił sobie pozycje na świecie jako najlepiej zorganizowany, ewoluując z czasem by pomieścić coraz szybciej rosnącą i szybciej się poruszającą populację za pośrednictwem różnych środków transportu. Międzynarodowa firma Pelli Clarke Pelli stworzyła projekt centrum przesiadkowego która ma uczynić miast światowym liderem w środków transportu. Projekt o powierzchni 4,5 akrów nad którym już rozpoczęto prace połączy wszystkie środki transportu nad ziemne i podziemne, przyczyni się również zwiększenia ilości terenów zielonych. Ukończenie budowy planowane jest na 2017 r.

Budowa zajmie 5 działek o całkowitej powierzchni 1,5 milionów stóp kwadratowych w śródmieściu San Francisko i połączy razem 11 systemów transportowych poprawiając komunikację lokalną i między miastową. Nachylone stalowe kolumny podpierają falistą elewację i uniesione nad poziomem gruntu wnętrze. Znajdujący się na dachu park zapewni zieloną przestrzenią dla społeczności, 1000 osobowy amfiteatr, kawiarnię, plac zabaw dla dzieci, centrum kulturalne i sztuki w otoczeniu mieszanki ekologicznej rodzimych roślin i zwierząt. Na 5 piętrach w tym 2 podziemnych odwiedzający mogą cieszyć się różnorodnymi wnętrzami, zewnętrznymi placami i lekkimi przewiewnymi przestrzeniami doświetlonymi szklanymi kopułami. Jasny i przejrzysty system korytarzy na każdym piętrze poprawia efektywność i bezpieczeństwo przesiadek. Powierzchnie komercyjne i gastronomiczne ożywią poziomy ulic i uczynią  ten węzeł komunikacyjny miejscem przeznaczenia wielu turystów i codziennych podróżnych.

Koszt projektu szacuje się na 4.2 miliarda dolarów, oczekuje się że dzięki budowie powstanie 125.000 nowych miejsc pracy, prognozuje się również iż będzie on generował 87 miliardów dolarów przychodów do 2030 r.. Nowy węzeł będzie wstanie obsłużyć 45 milionów pasażerów rocznie, poprawi transport w mieście i przyczyni się do redukcji CO2. Jest on też na drodze prowadzącej do otrzymania złotego certyfikatu LEED.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s