Drewniany wieżowiec


dezeen_Wooden-Skyscraper-by-C-F-Moller_SS_1

Po pierwsze przepraszam że nic nowego nie ukazało się od kliku dni ale miałem poważną awarię łącza internetowego i miałem tylko bardzo ograniczony dostęp przez telefon. Ale awaria została usunięta i mam nadzieję że wrócę do dawnego rytmu pisania.

Dziś chcę napisać o bardzo ciekawym projekcie ze północy. Skandynawska firma C. F. Møller ujawniła swoją propozycję na budowę najwyższego budynku o drewnianej konstrukcji w Sztokholmie. Drewniany wieżowiec ma mieć 34 piętra i ma być wizją przyszłości z tańszymi, łatwiejszymi w wykonaniu i bardziej ekologicznymi budynkami niż tradycyjne budynki betonowe czy metalowe. Drewno jest materiałem lżejszym i tańszym a dzięki odpowiednim środkom chemicznym może również być bardziej odporne na ognień niż stal. Drewniane kolumny, belki, ściany, sufity i drewniane ramy będą widoczne przez szklaną elewację budynku. Jako że jest to pierwsza konstrukcja tego typy dla usztywnienia zastosowano betonowy rdzeń komunikacyjny który jednak w przyszłości ma zostać zastąpiony drewnem. Otwarcie budynku zaplanowano na 2023 r.. Muszę przyznać że projekt mi się podoba i jestem ciekawy czy powstaną kolejne konstrukcje tego typu.

Reklamy

3 Comments

    1. Prawdopodobnie dlatego że to jest dopiero koncepcja architektoniczna i musi zostać opracowany jeszcze dokładny plan realizacji. I trzeba jeszcze załatwić pozwolenia i formalności co pewnie też trochę trwa.

      Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s