Pustynna oaza


Bee-ah-HQ-by-Zaha-Hadid_dezeen_bn01

Zaha Hadid zaprezentowała projekt budynku który kształtem przypominać ma piaskową wydmę a mieścić się w nim ma siedziba gówna firmy zajmujące się oczyszczaniem środowiska Bee’ah. Konstrukcja o powierzchni 7000 metrów kwadratowych będzie się mieścić w Sharjah w północnej części Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dodatkową ciekawostką prócz wyglądu może być fakt że ma to być jeden z pierwszych budynków w całości zasilony energią pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. W dwóch największych wydmach mieścić się będą biura, część administracyjna i atrakcje dla odwiedzających. W miejscach których konstrukcje będą na siebie nachodzić znajdują się osłonięte dziedzińce oferujące miejsce relaksu dla pracowników. Nowa kwatera została tak zaprojektowana aby wnętrza tej „oazy” wypełnione były dziennym światłem, jednocześnie dążono do ograniczenia przeszklenia. Również materiały który zostanie wykończone wnętrze zostały tak dobrane aby jak najlepiej odbijać promienie słoneczne. Część powłoki i konstrukcji budynku ma się opierać rzucie prostokątnym co pozwolić na wykonanie ich z materiałów częściowo pochodzących z recyklingu. System odzyskiwania energii zredukuje potrzeby mechanicznego ochładzania powietrza, podczas gdy baterie fotowoltaiczne zintegrowane z otoczeniem zapewnią budynkowi energię.

Reklamy

4 Comments

 1. rewelacja.
  Zaha Hadid, jestem zaskoczony. jej projekty znam dość dobrze, i nie zawsze są dla mnie przekonujące, podobnie jak Gehry przerost formy nad treścią, to jest z reszta cecha charakterystyczna czasów współczesnych

  ciekawi mnie ta kwestia samowystarczalności energetycznej obiektu, gdzie przeczytam więcej?

  Pozdrowienia, i wesołych świąt 🙂
  Tomek

  Odpowiedz

  1. Niestety o projekcie póki co nic więcej nie wiadomo może gdy zostanie ukończony podane zostaną jeszcze jakieś informację. A jeżeli chodzi o samowystarczalności i energooszczędności budynków warto poszukać wśród literatury tak na szybko znalazłem tak http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/205240/budownictwo-zrownowazone-z-elementami-certyfikacji-energetycznej.html pozycję jednak nie miałem z nią kontaktu więc ciężko mi ją ocenić. Podaję ją tylko dlatego że ponieważ jest ekologiczność budynków jest tematem dość ważnym pojawia się coraz więcej literatury również w języku polskim.
   Dziękuję za życzenia i Panu również życzę wesołych, spokojnych świąt:)

   Odpowiedz

 2. Ja także jestem pod wrażeniem. Współczesne budynki zaczynają wyglądać jak te z filmów sci-fi, więc takich perełek będzie coraz więcej.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s